Čaj(ce)sta do Švýcarska

Rozhovor s Tobiasem na čajové zahradě ve Švýcarsku byl jedním bodem na cestách po švýcarském kantonu Ticino. Vše, co jsme se dozvěděli, bychom rádi otiskli do plánovaného časopisu TeaMag – jehož vznik můžete podpořit na startovači HitHit. O samotném čajování ve Švýcarsku jsme se trochu více rozepsali níže.

Cesta do Švýcarska a návštěva zdejší čajové zahrady – vítězný návrh, kterému dělala soupeře druhá návštěva čajové zahrady v Gruzii. Poznání nového stálo rozhodně za to a cestu doporučujeme! Ideálně však v čase sklizně a zpracování čajových lístků pod vedením japonského mistra, který zdejší zahradu pravidelně navštěvuje. Celá událost je velkou slavností a takřka celá čajová produkce bývá již dopředu zabraná. Píšu to proto, že naše plánovací aktivita nebyla dostatečně včasná a čaj nezbyl ani na nás. Museli jsme tak vzít zavděk pouze pohledu a přivonění k ukázkovému vzorku zde vyrobeného Gyokura Temomi – delikátního a ručně zpracovaného čaje.

Casa del Té

V japonském stylu postavená čajovna Casa del Té leží na kopci Monte Verità z jedné strany obklopená čajovou zahradou a ze strany druhé výhledem na Asconu, nejníže ležící město ve Švýcarsku (v nadmořské výšce 196 metrů). Kanton Ticino, ve kterém jsme se nacházeli, působil jako částečný výlet do Itálie – palmy a jiné exotické dřeviny, častá italština a atmosféra vzdálenějších destinací. V duchu kulturního prolínání bylo první rozhlédnutí po čajové zahradě vstupem do dalšího a sakra vzdálenějšího světa. Kousek Japonska na vrchu nevelkého švýcarského kopce.

Od čajovníků k čaji

Tobias a jeho žena Corinne, kteří se o zahradu starají, nás provedli po celé zahradě a prozradili nám mnohé zajímavosti o zdejším pěstování, sklízení, zpracování čaje a směrech využívání čajových lístků a květů. Samotná čajovna slouží nejenom k relaxaci a popíjení čaje. Její velikost je skromná, což zaručuje velkou pozornost hostitelů při vašem výběru čaje a pomoc s následnou přípravou. Čajování se tak lehko stává konverzací nejen o čaji, ale klidně také o životě ve Švýcarsku a tipech na místa k navštívení.

Během roku se v čajovně pravidelně konají japonské čajové obřady, a není tak příliš náročné se při cestě do zdejší oblasti trefit do termínu. A pokud se chcete o čaji dozvědět něco nového, pak se jedná o blízké prostředí mezi čajovými keři, kde pro vás klidně zrealizují čajový workshop.

Nejspíš nebudu úplně z těch, co popíšou každý krok na čajové zahradě. Věřím, že pár trefných slov a fotografický doprovod bohatě stačí. Ve zkratce ještě tedy nutno říct, že Casa del Té bylo jediné místo, kam jsme se během návštěvy Švýcarska opakovaně vraceli (nepočítám kemp plac), dále jediné místo, kde jsem seděl hodiny těsně vedle ručně dělané vázy, která byla setsakramentsky drahá (brzy po odhalení té rarity jsem raději odsedl), a nakonec jediné místo, kde byla bezkonkurenční matcha zmrzka s paraplíčkem a zahrada s báječným výhledem (super kombo).

Veď mě dál, misko s čajem!

S mottem „Čajovat lze všude“ jsme všude s sebou tahali čaj, konvičky, misky (ať se můžeme s někým rozdělit) a termosku. Dostali jsme se na mnohá místa (a za to nemohl pouze čaj, ale díky našemu kempu jsme získali báječné karty, díky kterým jsme mohli na mnoho míst cestovat bezplatně). No a tak jsme popíjeli čaj třeba u 1) Ponte Tibetano, což je 50 tun vážící, 270 metrů dlouhý a 130 metrů vysoko nad zemí umístěný most, dále v 2) obci Sonogno, která se nachází v nadmořské výšce 918 metrů a je poslední vesnicí na zpevněné cestě údolím Verzasca, v 3) obci Corippo, což je s 12 obyvateli nejmenší Švýcarská vesnice, poblíž 4) kostela sv. Bernarda, jehož stavba je datována do 11. a 12. století, na 5) ostrově Brissago s unikátní botanickou zahradou, poblíž 6) kostela Madonna del Sasso, jednoho z nejdůležitějších poutních míst ve Švýcarsku, kde se údajně v roce 1480 mnichovi Bartoloměji zjevila Panna Marie, a nakonec také u několika vodopádů, uprostřed lesů a skal a při březích méně i více rozlehlých vod.

Čajování poblíž Ponte Tibetano.

Ponte Tibetano v celé své kráse. Hrr na druhou stranu!

Horská vesnička Sonogmo, kde bylo mimo jiné porůznu rozeseto mnoho dřevěných postav a zvířat.

Vodopád poblíž vesnice Sonogmo. Vpravo na zeleném srázu se ukrývá koza a po naší pravici velmi pohodlné dřevěné lehátko s nádherným výhledem na celou scenerii.

Pohled na nejmenší švýcarskou vesničku Corripo.

Výhled z nejmenší švýcarské vesničky Corripo.

Kostel sv. Bernarda, kde jsme čajem pohostili zdejší věřící, které se velmi zalíbila naše konvička (vyfocená na fotce s Ponte Tibetano).

Botanická zahrada na ostrově Brissago. Malý ostrov, kde si bez nadsázky projdete kus světa.

Vpravo pás citrusů v botanické zahradě na ostrově Brissago.

Kostel Madonna del Sasso, kde jsme ten den byli poslední hosté, neboť všechny dveře, které jsme zde opouštěli, se za námi bez milosti zavírali. Zkrátka neplánovaná návštěva na poslední chvíli, nicméně na čaj se čas našel.

Noční čajování v Muralto. Noc pestré palety barev.

Podpořte vznik časopisu TeaMag

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *