Tištěný časopis o čaji

Čajová zahrada a čajovna v Asconě ve Švýcarsku.

Chceme vytvořit časopis představující součást světa čaje, který si budete moct přečíst kdekoliv a kdykoliv, třeba na cestách přírodou a bez internetu. Tištěným médiem chceme navázat na naši mnoholetou práci při budování on-line prostoru zaostřeného právě na čaj. Celá idea a zaměření časopisu jsou vetknuté v pár odstavcích níže.

Myšlenka tištěné verze magazínu nás provází už delší čas. Celému nápadu však pořád scházelo „něco“. Po pár týdnech strávených na čajové zahradě v Gruzii bylo jasné, že cesta za poznáním gruzínského čaje je to „něco“ – příběh, který nechceme vydat napospas hlubinám virtuálního světa, a kterým bychom rádi otevřeli první český časopis o čaji. Příběh, který vám o trochu více přiblíží vznik a cestu čaje pohledem pěstitelů a prodejců.

Nejdřív jsme setkali s Avtem a nad šálkem gruzínského čaje zachytili jeho cestu zpracovatele a prodejce čajů, které můžete ochutnat i v našich čajovnách. Následně jsme v hlavním gruzínském městě Tbilisi neplánovaně objevili malou čajovnu a v ní Shotu Bitadzeho, který nás přátelsky přivítal a souhlasil s nápadem na vytvoření rozhovoru o historii, současnosti a budoucnosti gruzínského čaje. O jeho největší slávě, naprostém úpadku, jeho renesanci vedoucí až k prvnímu černému čaji odeslaném do Číny a směrům, kterými se dál vydává.

A protože jsme navštívili čajovou zahradu také ve Švýcarsku, rádi bychom jí věnovali prostor a zaznamenali naše setkání s tímto krásným místem a majitelem zahrady a blízké čajovny.

Co dalšího v magazínu najdete?

Vyjma hlavního tématu celého časopisu zaostřeného na příběh gruzínského čaje se chceme v dalších článcích zaměřit především na tyto tři další oblasti: 1) prezentace čajů s jasným původem, kdy víme, kdo za čaji stojí (a dále tímto chceme tyto farmáře nepřímo podpořit), ale také cenově a jinak zajímavých čajů, kterými rádi obohatíme váš čajový obzor, 2) trendy v práci s čajem, tedy zachycení vývoje čajové kultury a pronikání čaje do současné gastronomie, a 3) působení čaje na náš organismus, protože je dobré vědět podrobněji a nezaujatě o nápoji, který je po vodě druhý nejrozšířenější na světě.

Podoba časopisu

Časopis bude mít A5 formát a nabídne kolem 80 stran čtení o čaji. Nezapomínáme však ani na byliny a v časopise se objeví také několik článků s bylinnou tématikou. Nejde nám přitom pouze o velké množství textu. K čaji a bylinám patří také relaxace a my chceme tento prvek zprostředkovat kvalitními celostránkovými fotografiemi a kresbami. Ty budou doprovázet text nebo přinesou krátké zastavení do vaší mysli.

Jak můžete projekt časopisu podpořit?

Samozřejmě ideální je podpořit nás prostřednictvím přispění na portálu HitHit, kde se dozvíte pár dalších informací. Můžete o nás říct ostatním a jsme také otevření případné spolupráci s každým, koho oslovilo zaměření našeho časopisu.